Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy gumy do prania w pralce faktycznie działają, ten artykuł jest dla Ciebie. Jeśli nadal jesteś zdezorientowany co do ich skuteczności, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak je czyścić. Gumy są stworzone, aby pomóc zapobiec przeciekaniu wody do pralki. Świetnie nadają się również do zapobiegania rozwojowi pleśni na metalowych częściach pralki. Aby wyczyścić gumy pralki, wykonaj te proste kroki.
Jeśli zauważyłeś, że Twoja pralka zaczyna pleśnieć, to prawdopodobnie jest to spowodowane niską temperaturą. Kiedy pierzesz ubrania w pralce w niskiej temperaturze, nie są one dokładnie czyszczone, a detergent pozostawia pozostałości, które sprzyjają rozwojowi pleśni. Aby pozbyć się tych plam, regularnie czyść gumową uszczelkę pralki za pomocą szmatki lub dywanika zanurzonego w wodzie z mydłem. Następnie dokładnie wypłucz gumę czystą wodą.
Aby wyczyścić gumową uszczelkę pralki, staraj się unikać wkładania do prania brudnych ubrań. Może to spowodować uszkodzenie uszczelek na drzwiach. Unikaj również umieszczania metalowych przedmiotów pomiędzy uszczelką drzwi a zewnętrznym zbiornikiem. Mogą one zaplątać się w uszczelkę drzwi i spowodować przecieki. Duże obciążenia mogą również spowodować przeciekanie lub pęknięcie gumowej uszczelki. Kiedy myjesz ubrania, upewnij się, że usuniesz wszystkie metalowe przedmioty przed zamknięciem drzwi.
W przypadku, gdy masz wadliwą gumową uszczelkę, możesz spróbować zmieszać nadtlenek wodoru z sokiem z cytryny. To rozwiązanie działa dobrze, aby usunąć pleśń z gum pralki. Inną opcją jest użycie białego octu i sody oczyszczonej. Wymieszaj równe ilości tych dwóch składników i użyj gąbki do wyszorowania zewnętrznych krawędzi gumy. Po zakończeniu czyszczenia gumy, możesz ją osuszyć czystym ręcznikiem. Jeśli chodzi o naturalne środki czyszczące, sok z cytryny i biały ocet są świetnymi alternatywami.
Poza regularnym czyszczeniem gumowych uszczelek Twojej maszyny, powinieneś również rozważyć użycie systemów samoczyszczących. Systemy te są dostępne dla większości pralek. Pomogą one Twojej pralce działać bardziej efektywnie, usuwając wszelkie nagromadzone na uszczelce zanieczyszczenia i brud. Dodatkowo zapobiegną one nieprzyjemnemu zapachowi z Twojej pralki. Powinieneś również unikać używania mydła, które zawiera detergent, który nie rozpuszcza się prawidłowo. W takim przypadku podczas prania ubrań używaj naturalnego dezodorantu.
Pomimo tego, że pralki pracują tylko przez półtorej godziny dziennie, piorą ponad tysiąc kilogramów brudnej bielizny rocznie. W związku z tym ich gumowe elementy są narażone na większe obciążenia chemiczne i mechaniczne. Szczególnie narażone na te naprężenia są gumowe uszczelki i systemy węży. Guma EPDM stosowana w pralkach jest trwała i odporna na ścieranie. Co więcej, materiał ten jest odporny zarówno na wodne roztwory detergentów, jak i środki zmiękczające tkaniny. Oprócz tego, że jest odporny, wytrzymuje temperatury do 95 stopni Celsjusza.
Jeśli jesteś właścicielem ładowacza czołowego, sprawdź, czy w okolicy drzwi nie ma czarnych śladów. Wyciągnij gumowe uszczelki i przetrzyj je antybakteryjnym środkiem czyszczącym. Jeśli znajdziesz czarne ślady na przyborach do czyszczenia, oznacza to, że wewnątrz urządzenia rośnie pleśń. Pomiędzy załadunkami używaj ściereczki z mikrofibry, aby osuszyć pralkę. Ściereczki z mikrofibry są bardzo chłonne i nie pozostawiają kłaczków.
Podobne tematy