Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z specczystosci.pl

Dwie najważniejsze kwestie przy podejmowaniu decyzji pomiędzy czajnikiem elektrycznym a gazowym to cena i funkcjonalność. Czajniki elektryczne są zazwyczaj tańsze niż gazowe, ale gazowe mogą być również znacznie bardziej energooszczędne. Różnica między tymi dwoma czajnikami to w większości przypadków zaledwie grosze. Ale jest jeden duży wyjątek: jeśli gotujesz dużą ilość wody, możesz chcieć użyć czajnika gazowego. Jego eksploatacja będzie cię kosztować o około 40% mniej.

Inną różnicą jest napięcie tych dwóch urządzeń. Amerykanie mają zazwyczaj niższe napięcie niż ich europejscy odpowiednicy, więc ich czajniki nie będą się nagrzewać tak szybko. W rezultacie będą zużywać więcej energii niż ich europejskie odpowiedniki. Czajniki elektryczne zużywają również mniej energii elektrycznej – tylko 68% więcej w porównaniu do gazu – więc są bardziej ekologiczną opcją. Jednak będziesz musiał wziąć pod uwagę poziom hałasu i ilość wody, którą musisz zagotować.

Chociaż czajnik elektryczny będzie gotował wodę szybciej, jest również bezpieczniejszy. W porównaniu z czajnikiem kuchennym, jest łatwiejszy do czyszczenia i użytkowania. Niemniej jednak, czajnik elektryczny będzie łatwiejszy do czyszczenia i może być lepszą opcją, jeśli nie używasz go bardzo często. Oprócz tego, że są bezpieczniejsze, czajniki elektryczne będą również produkować gorącą wodę. Ale będziesz musiał być bardzo ostrożny, aby użyć czajnika elektrycznego.

Jednym rozważaniem, które może wpłynąć na twoją decyzję, jest to, ile wody musisz ugotować. Wydajność energetyczna czajnika elektrycznego jest wyższa w porównaniu z czajnikiem gazowym, ale nie można się pomylić z żadnym z nich. Natural Resources Canada zaleca regularne czyszczenie czajnika elektrycznego, ponieważ osady mineralne mogą zmniejszyć jego wydajność. Biały ocet może być używany do usuwania kamienia z czajnika elektrycznego poprzez zmieszanie go z ciepłą wodą i podkładką do szorowania.

Czajniki elektryczne są szybsze w gotowaniu wody, gazowe są bardziej energooszczędne. Czajniki elektryczne mają moc około 1200 watów, ale ich gotowanie wody trwa tylko 125 sekund i zużywają mniej niż 0,4 kilowatogodziny energii elektrycznej. Z kolei płyty gazowe zużywają mniej energii elektrycznej, a ceny gazu są niższe niż energii elektrycznej. Płyty gazowe są jednak lepszym wyborem, jeśli masz kuchenkę gazową. Pamiętaj tylko, aby mierzyć wodę przed jej zagotowaniem, a zobaczysz różnicę.

Oba rodzaje czajników mają swoje zalety. Czajniki elektryczne są łatwiejsze do czyszczenia niż ich odpowiedniki, a czajniki gazowe są droższe. Podczas gdy czajniki elektryczne są ogólnie zdrowsze niż gazowe, starsze modele mogą zawierać plastik BPA, który nie jest dobry dla Twojego zdrowia. Jeśli chciałbyś mieć nowy model, sprawdź elektryczny czajnik z wyświetlaczem cyfrowym firmy Krups. Ma on nowoczesny design i duży cyfrowy wyświetlacz.

Różnica w cenie między czajnikami elektrycznymi a gazowymi jest znaczna. Czajniki elektryczne mają tendencję do gotowania wody szybciej niż stovetop ones i zwykle kosztują około 0,02 USD do 0,05 USD za funt. Różnica w cenie między czajnikiem elektrycznym a gazowym wynosi od 2 do 400 dolarów. Koszt energii elektrycznej zależy od objętości wody w czajniku. Czajniki elektryczne są łatwiejsze w użyciu, wygodniejsze i mają funkcję automatycznego wyłączania. Czajniki elektryczne mają również wbudowany termostat, który automatycznie wyłącza zasilanie po osiągnięciu żądanej temperatury.

Podobne tematy