Technologia soniczna to obecnie nowy standard mycia zębów. Czytając ten artykuł dowiesz się czym jest szczoteczka soniczna, jakie są jej zalety oraz dowiesz się na co zwrócić uwagę podczas zakupu szczoteczki sonicznej.

Szczoteczki soniczne to szczoteczki typowo przeznaczone do mycia zębów. tego typu szczoteczka została wyposażona w akumulator oraz mały silnik, którego zadaniem jest emitowanie drgań, a także słyszalnych fal dźwiękowych. Fale dźwiękowe w szczoteczkach sonicznych są o określonej częstotliwości (20 – 20 000 Hz) przenoszone są na końcówkę urządzenia. Rodzaj drgań wydobywających się z szczoteczki sonicznej wykazuje działanie bakteriobójcze. Używanie szczoteczki sonicznej jest o wiele bardziej bezpieczne dla szkliwa, a co za tym idzie dla zdrowia zębów niż korzystanie z szczoteczek elektrycznych. Mimo wielu zalet technologia soniczna wciąż budzi wśród społeczeństwa wiele pytań. W związku, z tym często wyszukiwanym hasłem na łamach Internetu jest: szczoteczka soniczna, jak używać produktu. Dziś odpowiemy na to nurtujące wiele osób pytanie.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Niestety wiele osób, które na co dzień korzystają z tradycyjnych bądź elektrycznych szczoteczek do zębów przyzwyczajone są do mocnego dociskania włosia do zęba. Warto wiedzieć, że taka technika podczas mycia zębów sztuczką soniczną się nie sprawdzi. Odpowiedź na pytanie: jak myć zęby szczoteczką soniczną brzmi: przede wszystkim – delikatnie (więcej o tym, jak myć zęby szczoteczką soniczną można przeczytać tutaj: https://dentinfo.pl/jak-myc-zeby-szczoteczka-soniczna/).

Szczoteczka soniczna: jak używać produktu w kilku krokach

  • Etap I: W pierwszej kolejności należy zamoczyć końcówkę myjącą szczoteczki w letniej wodzie, a następnie nałożyć na nią niewielka ilość pasty do zębów.
  • Etap II: W drugim kroku należy przybliżyć główkę szczoteczki do zębów i delikatnie ją docisnąć.
  • Etap III: Kolejny etap to szczotkowanie zębów, które powinno przebiegać w następujący sposób: przyłóż główkę szczoteczki do zębów pod kątem wynoszącym około 45°, uruchom pracę urządzenia i delikatnie przesuwaj główkę szczoteczki sonicznej po łuku zębowym.
  • Etap IV: Po umyciu wszystkich zębów wyjmij szczoteczkę z ust i dokładnie wypłukuj usta np. letnią wodą bądź płynem do płukania ust.
  • Etap V: Na koniec należy umyć szczoteczkę. W tym celu przede wszystkim wyłącz urządzenie, zdemontuj końcówkę myjąca i umyj ją w ciepłej wodzie.

Szczoteczka soniczna: ile czasu myć zęby?

Kolejnym pytaniem pojawiającym się zaraz po pytaniu dotyczącym tego, jak myć zęby szczoteczką soniczną jest pytanie brzmiące: ile czasu należy myć zęby szczoteczką. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Zaleca się korzystanie z urządzenia przez dwie minuty po każdym posiłku. Przy czym należy poświęcić około 30 sekund na umycie ćwiartki uzębienia. Co więcej większość nowych modeli posiada specjalnie wbudowany licznik, który odmierza czas automatycznie, a następnie wyłącza urządzenie.

Szczoteczka soniczna: jak używać i jakie ma zalety?

Wiedza dotycząca tego, jak używać szczoteczki sonicznej jest bardzo ważna, jednakże warto również wiedzieć, jakie zalety niesie z sobą korzystanie z tego urządzenia. Główną zaletą szczoteczki sonicznej jest wyjątkowo dokładne i delikatne usuwanie płytki nazębnej. Główka szczoteczki sonicznej porusza się zdecydowanie szybciej niż tradycyjna końcówka szczoteczki do zębów, dzięki czemu można w tym samym czasie usunąć z zębów więcej osadu. Ponadto delikatność procedury mycia zębów szczotką soniczną zmniejsza inwazyjność mycia zębów. oznacza to, że korzystając ze szczoteczki sonicznej nie dochodzi do uszkodzenia szkliwa oraz dziąseł. Kolejnym atutem szczoteczek sonicznych jest ich zdolność do lepszego rozprowadzania pasty do zębów w jamie ustnej. Wówczas do umycia zębów zużywamy mniej pasty, a zęby są dokładniej nią umyte. 

Szczoteczka soniczna: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Podczas wyboru szczoteczki sonicznej do mycia zębów należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy jej zakupie. Obecnie szczoteczki soniczne można zakupić w wielu miejscach np. w drogeriach, a nawet w marketach. Ocenę danej szczoteczki dobrze rozpocząć od sprawdzenia danych dotyczących tego z jaką prędkością pracuje głowica oraz jaki jest czas pracy szczoteczki po naładowaniu. Oczywiście im większe obydwie wartości, tym lepiej. Kolejnym kryterium na, który warto zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki sonicznej jest ilość posiadanych przez nią trybów pracy oraz czy szczoteczka posiada zabezpieczenie docisku. Są to istotne informacje ponieważ dodatkowe tryby pracy to dodatkowe funkcje szczoteczki np. polerowanie zębów. Natomiast zabezpieczenie docisku odpowiada za zatrzymanie pracy urządzenia w momencie wykrycia zbyt mocnego dociskania głowicy do zębów. Ważną cechą szczoteczki jest również trwałość jej wykonania. Wówczas warto więc sprawdzić, czy tworzywo z jakiego została wykonana szczoteczka jest trwałe i wytrzymałe.Podobne tematy