Ilość energii elektrycznej, jaką zużywa Twoja kuchenka mikrofalowa, zależy od mocy i czasu, przez jaki jej używasz. Zużycie energii mierzone jest w kilowatogodzinach. Jedna kilowatogodzina równa się jednemu watowi pomnożonemu przez liczbę godzin, w których urządzenie jest używane. Typowa kuchenka mikrofalowa zużywa 1,2 kilowatogodziny na godzinę, czyli 14 centów na godzinę.

Jedna standardowa mikrofalówka wymaga 1200 watów, choć większe modele mogą wymagać więcej energii. Jeśli używasz mikrofalówki przez 15 minut dziennie, będziesz używać około 300 watów. To równa się około 0,3 kWh, czyli około pięciu centów dziennie. Oznacza to, że mikrofalówka będzie cię kosztować szacunkowo 1 050 dolarów rocznie, jeśli używasz jej przez cały dzień.

Zależnie od lokalizacji, koszty energii elektrycznej mogą wahać się od jednego centa za kilowatogodzinę do 13 centów za kilowatogodzinę. Niektóre stany pozwalają na rozejrzenie się za najlepszą ceną energii elektrycznej. Należy również wziąć pod uwagę wielkość mikrofalówki, jej zużycie energii oraz sposób użytkowania. Poniższa tabela porównuje różne rozmiary mikrofalówek pod względem kosztów i zużycia energii.

Pomimo wszystkich energooszczędnych korzyści płynących z nowszych modeli mikrofalówek, nadal istnieje jedna główna wada tej technologii. Mikrofalówki marnują dużo energii w trybie czuwania. W ciągu roku spędzają 70 godzin na podgrzewaniu jedzenia, ale w trybie czuwania spędzają do ośmiu tysięcy sześciuset dziewięćdziesięciu minut, co czyni je ogromnym marnotrawstwem energii elektrycznej. Na szczęście nowe standardy są w drodze, aby zmniejszyć moc w trybie czuwania i sprawić, że mikrofalówki będą bardziej energooszczędne.

W ostatecznym rozrachunku, moc twojej kuchenki mikrofalowej będzie zależała od jej ustawień. Wyższe temperatury oznaczają większe zużycie energii. Z drugiej strony, niższe temperatury oznaczają wolniejszy czas gotowania i niższą moc. Użycie powyższego kalkulatora pomoże Ci obliczyć ilość mocy, jaką zużywa Twoja mikrofalówka. Jeśli chcesz być bezpieczny, powinieneś również zmierzyć ilość energii elektrycznej, którą zużywa Twoja mikrofalówka. Pomiar mocy wyjściowej mikrofalówki może być kosztowny, ale oszczędności są warte w dłuższej perspektywie.

Możesz sprawdzić efektywność energetyczną swojej mikrofalówki, gotując ziemniaki. Cztery średnie ziemniaki będą potrzebowały 15 minut na ugotowanie w mikrofalówce, podczas gdy w konwencjonalnym piekarniku zajmuje to godzinę. Oczywiście mikrofalówka zaoszczędzi czas i energię na dłuższą metę, ale jeśli używasz dużych porcji jedzenia, to piekarnik jest bardziej energooszczędną opcją. A ponieważ nie jest tak mało wydajny jak konwencjonalny piekarnik, zaoszczędzisz energię elektryczną.

Na koniec nie zapomnij o regularnym czyszczeniu mikrofalówki. Jeśli gotujesz regularnie, rozważ gotowanie mniejszych partii. Na przykład, szklane lub ceramiczne naczynia gotują jedzenie znacznie szybciej niż metalowe. Jeśli nie używasz często mikrofalówki, prawdopodobnie będziesz marnować jedzenie, co może powodować straty energii. Te odpady mogą się sumować, co spowoduje wzrost rachunków za energię. Powinieneś również rozważyć użycie pojemnika do rozmrażania w lodówce. W ten sposób nie skończysz ze zmarnowanym jedzeniem.

Podobne tematy