Bardzo ważnym etapem dla każdego inwestora decydującego się na kupno mieszkania będzie odbiór techniczny. Jest to czas na dokładne przyjrzenie się wszystkim pomieszczeniom w celu zweryfikowania ewentualnych usterek, nieprawidłowości związanych z zapisami widniejącymi w umowie. Najlepszym rozwiązaniem będzie przyjście na odbiór techniczny z fachowcem, aby niczego nie pominąć. W przeciwnym razie konieczne stanie się zajęcie wszystkim we własnym zakresie, co jednak zwiększa ryzyko niedostrzeżenia wielu wad.


Dobre przygotowanie do odbioru mieszkania to podstawa

Na odbiór techniczny mieszkania należy przyjść z kompletem dokumentów, aby móc porównać widniejące w nich zapisy z rzeczywistym stanem nieruchomości. Przyjrzeć należy się dokładnie posadzkom, ścianom, tynkom. Jeśli wystąpią jakieś krzywizny, to należy traktować je jako wadę i wpisać do protokołu zdawczo-odbiorczego. Zgodnie z ustawą deweloperską sprzedający jest zobowiązany do wydania lokalu zgodnie z ustaleniami widniejącymi w podpisanej umowie. Wymagać należy wobec tego równości posadzek i ścian. Zweryfikować trzeba również prawidłowe podłączenie i działanie wszystkich instalacji, czyli elektrycznych, wodnych kanalizacyjnych. Sprawdzić powinno się stolarkę okienną i drzwiową, czy wszystko zostało prawidłowo zamontowane, nie ma problemów z otwieraniem i zamykaniem. Istotna jest nawet właściwa lokalizacja grzejników, ich liczba. Na uwadze należy mieć również przewody wentylacyjne i balkon.

Odbiór mieszkania z fachowcem

Jeśli komuś zależy na tym, aby nie przegapić żadnych usterek podczas odbioru technicznego mieszkania, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doświadczonego fachowca. Zajmie się dokładnym sprawdzeniem całej nieruchomości, wszystkich pomieszczeń, dokumentacji. Ma on specjalistyczny sprzęt, więc nawet niewidoczne na pierwszy rzut oka wady nie zostaną pominięte. Nabywca mieszkania może skorzystać z usług różnych specjalistów przy odbiorze nieruchomości, czyli osób będących w stanie zweryfikować jego stan techniczny. Bardzo pomocny będzie wobec tego rzeczoznawca przy odbiorze mieszkania, dzięki któremu możliwe stanie się zweryfikowanie istnienia nieprawidłowości.

Ocena techniczna nieruchomości jest wręcz wskazana, jeśli ktoś decyduje się na kupno mieszkania z rynku wtórnego. Pominięcie usterek sprawi, że sprzedający będzie musiał w niedalekiej przyszłości zająć się ich zniwelowanie na własny koszt. Można jednak tego uniknąć, zaoszczędzić sporo pieniędzy. Więcej na ten temat warto poczytać na stronie dostępnej pod linkiem https://pewnylokal.pl/porady/ocena-techniczna-budynku.Podobne tematy