Kiedy wynaleziono klimatyzację Można się zastanawiać, kiedy po raz pierwszy zastosowano ją w domach. Ale jak to się stało? W rzeczywistości koncepcja klimatyzacji narodziła się z desperacji. Lekarz z Florydy, John Gorrie, otrzymał w 1851 roku patent na maszynę do produkcji lodu. Próbował on leczyć gorączkę malarii poprzez schładzanie powietrza w pomieszczeniu. Opracował silnik, który pobierał sprężone powietrze, a następnie prowadził je przez rury, chłodząc powietrze, gdy się rozszerzało.

Wynalazek klimatyzacji ma swoje korzenie w drugim wieku, kiedy chiński wynalazca Ding Huane opracował ręcznie zasilany wentylator obrotowy do chłodzenia pokoju. Później Benjamin Franklin zainteresował się chłodzeniem powietrza i przeprowadził eksperymenty, aby osiągnąć mroźne temperatury. Jednak dopiero w 1902 roku Willis Haviland Carrier wynalazł pierwszy nowoczesny klimatyzator. Był on wybitnym inżynierem, który opracował urządzenie, które dmuchało powietrze nad cewkami wypełnionymi zimną wodą, co zmniejszało wilgotność w pomieszczeniu i chłodziło je.

Przez całą historię ludzie próbowali odkryć, jak schłodzić przedmioty i utrzymać je w chłodzie. Benjamin Franklin odkrył, że ciecz, która paruje szybciej niż woda, będzie chłodzić obiekt, podczas gdy woda będzie zamarzać. Inni naukowcy, w tym brytyjski inżynier David Faraday, stosowali podobną metodę do schładzania przedmiotów. Jednak w pierwszym urządzeniu klimatyzacyjnym wykorzystano amoniak. Po tym nastąpiło wynalezienie pierwszego urządzenia klimatyzacyjnego.

Istnieje wiele przekazów historycznych dotyczących wynalezienia klimatyzacji. Co ciekawe, pierwszy nowoczesny elektryczny klimatyzator został wynaleziony przez Willisa Carriera w 1902 roku. Pracował on dla Buffalo Forge Company, kiedy otrzymał zadanie rozwiązania problemu wilgotności w Sackett-Wilhelms Lithographing and Publishing Company w Brooklynie. Technologia okazała się wielkim hitem, a wkrótce potem klimatyzacja stała się powszechna w domach w całym kraju.

Wynalazek Carriera dał początek niezliczonym gałęziom przemysłu. Jego wynalazek umożliwił produkcję w chłodnym środowisku. Podobnie, pozwolił teatrom ochłodzić się w lecie. Dzięki klimatyzacji technologia umożliwiła kontrolę wilgotności w wielu branżach, od pras drukarskich po loty transatlantyckie. Pomogła również w udostępnieniu Internetu szerszej publiczności. W rzeczywistości dzisiejsza klimatyzacja jest zasilana przez komputery, a technologia ta jest jeszcze silniejsza niż kiedykolwiek.

Pierwsze klimatyzatory były nieporęcznymi, dzielonymi systemami Frigidaire. General Electric ostatecznie zmodyfikował je w pojedyncze jednostki i wprowadził chlorofluorowęglowodory (CFC) jako niepalny czynnik chłodzący. Pierwszy klimatyzator okienny został wynaleziony przez H.H. Schultza i J.Q. Shermana w 1931 roku. W tym czasie jednostka kosztowała więcej niż dom.

Koncepcja chłodzenia powietrza sięga 180 roku naszej ery w Chinach. Chiński wynalazca Ding Huan po raz pierwszy opracował ręczny wentylator obrotowy z korbką. Dzięki niemu powstawała bryza. Rzymianie również byli niezwykle pomysłowi, a akwedukt był jednym z najbardziej godnych uwagi wynalazków. Akwedukty pompowały wodę z rzek lub jezior do różnych części miasta lub poszczególnych domów. Bogatsze rzymskie domy miały swoje akwedukty wewnątrz murów.

Podobne tematy