Być może zastanawiałeś się, „Czy możliwe jest podłączenie wentylatora łazienkowego do czujnika wilgotności?”. Jeśli tak, to istnieją dwa podstawowe modele, z których możesz wybierać. Regulowany czujnik wilgotności pozwala kontrolować dokładny poziom wilgotności, jaki chcesz, podczas gdy czujnik typu „ustaw i zapomnij” włącza wentylator przy określonym poziomie. Zazwyczaj trzeba włączyć czujnik tylko raz i pozostawić go włączonym. Ale jeśli masz zwyczaj pozostawiania otwartych drzwi do łazienki, wentylator będzie włączony, dopóki wilgotność w pomieszczeniu nie spadnie do pożądanego poziomu.

Po pierwsze, jeśli zamierzasz podłączyć wentylator do czujnika wilgotności, będziesz musiał upewnić się, że przełącznik jest włączony na stałe. Możesz go podłączyć do wyłącznika wentylatora łazienkowego lub podłączyć go do osobnego. Jednak najlepiej jest użyć przełącznika z pojedynczą lub podwójną funkcją i unikać umieszczania humidistat na przełączniku ściemniacza.

Inna rzecz, którą będziesz chciał rozważyć to zużycie energii. Kiedy kupujesz wentylator wyciągowy do łazienki, szukaj takiego, który posiada energooszczędny czujnik wilgotności. To pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię. W rzeczywistości, jeśli nie jesteś ostrożny, możesz skończyć z wentylatorem, który działa w trybie ciągłym. Jest to również prawdopodobne, aby uruchomić zbyt hot.

Inna korzyść z zainstalowania czujnika wilgoci jest to, że pomaga zapobiec farby z łuszczenia. Zbyt wysoka wilgotność może doprowadzić do powstania grzyba, który powoduje łuszczenie się ścian. Wentylatory z czujnikiem wilgoci zapobiegają temu, włączając się, gdy poziom wilgotności jest wyższy niż ustawiony poziom. Są też idealne do instalacji wentylatorów łazienkowych w pobliżu sufitu. Zapobiegną one łuszczeniu się farby, włączając się automatycznie, gdy poziom wilgoci osiągnie zadany poziom.

Choć czujnik wilgotności może nie wydawać się konieczny, może on pomóc w zapobieganiu gromadzeniu się wilgoci na powierzchniach łazienkowych. Podczas gdy wentylator łazienkowy zazwyczaj nie jest do tego wystarczający, czujnik wilgotności pomoże Ci wyeliminować nadmiar wilgoci w powietrzu, który następnie uruchomi łazienkowy wentylator wyciągowy. Ponadto czujniki te pomagają uniknąć gromadzenia się pleśni i grzybów, które są bardzo trudne do usunięcia za pomocą zwykłych wentylatorów.

Czujnik wilgotności pozwala wentylatorowi łazienkowemu wykryć zmiany w poziomie wilgotności. Podczas gdy niektóre modele nie są wyposażone we wbudowane czujniki wilgotności, istnieją inne, które to robią i są kompatybilne z zewnętrznymi czujnikami wilgoci. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wydajność przepływu powietrza wentylatora. Powinien on być wystarczająco duży, aby zapewnić przepływ powietrza w danym momencie. W ten sposób może zmniejszyć ryzyko ukrytej pleśni.

Czujnik wilgotności umożliwia zainstalowanie czujnika w łazienkowym wentylatorze wyciągowym. Nie musisz być ekspertem elektrykiem, aby go zainstalować. Będziesz jednak musiał przestrzegać podstawowych standardów bezpieczeństwa. Instalacja czujnika nie jest trudna, a pomaga zaoszczędzić energię i zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez pleśń. Możesz zainstalować czujnik samodzielnie, postępując zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez producenta.

Podobne tematy